לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

 

 עמוד הבית > רקע אידיאולוגי >> אברהם אויגן מיכאליס מגשים רעיון ציוני חלוצי

רקע אידיאולוגי:
 


אברהם אויגן מיכאליס  1907 - 1974

 

אברהם אויגן מיכאליס (Eugen Michaelis.(1907-1974 היה מייסדו ומנהלו של כפר הנוער הדתי שבעמק זבולון. אברהם מיכאליס, שנקרא "אויגן" בפי כל, הקים וניהל עד אחרון ימיו את הכפר שברבות הימים הוקם בו משק חקלאי חינוכי, בית ספר יסודי, בית ספר תיכון, וסמינר למורים.

אישיותו של אויגן הייתה רבת פנים, ורחבת אופקים: איש חינוך שניחן בכריזמה בחשיבה אנאליטית, בראיה היסטורית, ביוזמה ובמסירות למשימה ולאנשים.

בהיותו כבן 28 נשא לאישה את חניכתו בת ה-20 אווה – חוה דורלכר. הם הביאו לעולם ארבעה צאצאים: רות וחנה, נולדו בסוף שנות השלושים והצמד הצעיר, רעיה ויוחנן, נולד בסוף שנות הארבעים. בין לידתם של שני הצמדים הללו הושמד שליש מן העם היהודי וקמה מדינת ישראל. אויגן וחוה מיכאליס נטלו חלק משמעותי בשליחות דורם וביססו, יחד עם צוות מחנכים מסור את המפעל החינוכי של כפר הנוער הדתי.

סיפורו של הכפר שקלט מאות נערים ונערות, משלב בתוכו סיפור חלוצי של חינוך להתיישבות לאמונה, להשכלה כללית רחבה, למתינות ופתיחות אינטלקטואלית, כל זאת תוך מאבק עיקש, עקבי, יומיומי ונחוש, עם הבירוקרטיה הנוראה ששלטה בקרב המוסדות המיישבים. בפרקים הבאים ננסה להבהיר בראשי פרקים  את הרקע הפוליטי והאידיאולוגי של יהדות גרמניה אשר הובילו  להקמתו של כפר הנוער הדתי

 

סמל כפר הנוער הדתי עוצב ע"י חניך הכפר ארנון אדר. לימים מראשי מעצבי התפאורות בישראל.

 

 

 עמוד הבית > רקע רעיוני >> העיר המבורג מקום הולדתו של אברהם אויגן מיכאליס

רקע אידיאולוגי:
 

אויגן נולד בגרמניה בשנת 1907 בעיר הנמל המבורג  Hamburg שעל גדות נהר האלבה, להוריו קרל שמואל ופלורה (לבית וולגמוט) מיכאליס. באותה עת הייתה המבורג חלק מהקיסרות הגרמנית Kaiserreich.
שמה הרשמי והמלא של העיר הוא 'העיר ההאנזאית החופשית 
Freie und Hansestadt Hamburg'. השם מציין את העובדה שהמבורג היא מדינה בפני עצמה, אחת משש עשרה המדינות המהוות את המדינה הפדראלית הגרמנית,
שמה מציין גם את השייכות ההיסטורית ל"ברית ההאנזה", שקשרה יחסי מסחר בין ערים מרכזיות בצפון אירופה בימי הביניים. המבורג היא מן הגדולות בערי גרמניה עיר נמל אמידה, שבה צומת מסילות ברזל, תעלות מים, ארמונות עתיקים ובתי מידות, רחובות מודרניים, אוניברסיטה גדולה, בתי מסחר ובנקים.
העיר המבורג הצטרפה לקיסרות הגרמנית מייד עם כינונה בשנת 1871 בהנהגתו של "איש הברזל" אוטו פון ביסמארק
Otto von Bismarck. ביסמרק ביקש לבסס את כלכלת גרמניה על מדע ותעשיה, הנהיג בה רפורמות חברתיות מתקדמות ושילב אותה במארג של בריתות פוליטיות עם שאר עמי אירופה. איחודן של מדינות וערים גרמניות למסגרת הקיסרות הגרמנית נמשכה 47 שנים והסתיימה עם התפטרותו של הקיסר וילהלם השני בשנת 1918.

 


העיר המבורג בשנת 1910. העיר נוסדה במאה ה-12 בצפון גרמניה באזור מפגש הנהר אלבה Elbe ונהר אלסטר Alster. מרכז העיר ממוקם סביב שני אגמים: אלסטר חיצוני Außenalster  ואלסטר פנימי Binnenalster.

אוטו פון ביסמרק

סמל הקיסרות הגרמנית

מגן העיר המבורג

 

 עמוד הבית > רקע רעיוני >> מלחמת העולם הראשונה ורפובליקת ויימאר

רקע אידיאולוגי:
 
 

רבים מתוך חצי מליון יהודי גרמניה ראו עצמם כגרמנים אותנטיים, שפתם, תרבותם, הלך מחשבתם וזהותם הלאומית הייתה גרמנית ורובם לא האמין כי יוכל לאמץ זהות אחרת. מוריץ לזארוס Moritz Lazarus  (1824 1903) מן הפעילים בקרב המנהיגות הצעירה של יהודי גרמניה כתב אז: "אנו חיים בגרמניה, משרתים אותה ומצייתים לחוקיה. השכלתנו גרמנית, האמונה הגרמנית מלהיבה את דמיוננו וכאן קברי אבותינו".

 

ביסמרק ירד מגדולתו בשנת 1888 עם הכתרתו של וילהלם השני כקיסר גרמניה. בקיץ של שנת 1914 כשכבר הייתה גרמניה למעצמה הכלכלית והתעשייתית השלישית בגודלה בעולם, נסחף הקיסר וילהלם אל הסכסוך הפוליטי שפרץ בסרביה עקב רצח יורש העצר האוסטרי פרנץ פרדיננד. מלחמה עולמית התלקחה באירופה – שכונתה לימים מלחמת העולם הראשונה, בנוסף לשכול ולאבדן שיצרה המלחמה הוכתה גרמניה בשבר כלכלי עמוק שנבע בחלקו מהדרישה ממנה לשלם פיצויים כספיים עצומים. אלפי גרמנים יצאו לרחובות ותבעו את סילוק הקיסר וילהלם וכינון משטר דמוקרטי בגרמניה. ב-8 בנובמבר 1918, ברח הקיסר להולנד וביום המחרת הוכרז על הקמת דמוקרטיה גרמנית. אולם, רק במארס 1919, כוננה בגרמניה 'רפובליקת ויימאר' אשר החזיקה מעמד עד לשנת 1933 עת עלה היטלר לשלטון. בתקופת רפובליקת ויימאר, האינפלציה היגיעה למימדים מזעזעים, האבטלה הלכה והתרחבה והתשתית החקלאית קרסה לחלוטין. גרמניה עמדה בפני התפוררות שהולידה מחאה קשה. תנועות המחאה העממיות החלו את פעילותן בהפגנות רחוב ובכינוסים שהפכו המוניים ואלימים יותר ויותר. גברה הדרישה ליתר לאומיות Voelkisch ופטריוטיות.

 

תיסכול ושבר במשפחה הגרמנית. רישום של ג'ורג' גרוס George Grosz

הפילוסוף מוריץ לזרוס

סמל רפובליקת ויימאר

הקיסר וילהלם השני

 

 עמוד הבית > רקע רעיוני >> פריחת הרעיון הציוני בגרמניה

רקע אידיאולוגי:
 

לאחר הפסדה של גרמניה במלחמת העולם הראשונה חשו צעירים יהודים בגרמניה השפלה כפולה. כגרמנים, הושפלו בשדות הקרב בהם לחמו ארבע שנים והפסידו. כיהודים, הושפלו על ידי מולדתם שטענה כי לא נטלו חלק ראוי במאבק כנגד האויב. הממשלה יזמה את "מפקד חיילי החזית היהודים" שביקש להוכיח את השתמטותם של יהודים רבים משדות הקרב. השפלה זו הציתה בקרב הצעירים תחושות זעם וקיפוח, אבדן דרך ומבוכה. החייל היהודי הצעיר ארנסט סימון, לימים : פרופ. עקיבא א. סימון, בעל פרס ישראל לחינוך תשכ"ז כתב אז בעקבות המפקד המבזה: "בחפירות החזית הפכתי מיהודי לא אסתטי – לציוני. שם התעוררה בי היהדות. אנו נוכרים.... ובמכה אחת נוראה חזרה ונפערה בפנינו בפעם השנייה התהום העמוקה שלא נעלמה מעולם. כל זה פגע בנו בחריפות מלאה של יקיצה נוראה"
העיר המבורג ספגה מכה עזה ובתוקף הסכמי השלום הוחרמו כל ספינותיה. יהודי המבורג היו מעורים בחיי העיר, מעורבים בעסקיה ובהנהגתה. קשה להניח כי לא הבחינו במגמות החדשות. עד אז הייתה התנועה הציונית בגרמניה קטנה מזו שבמזרח אירופה וזכתה ליחס אדיש למדי. לפתע החלו להתפרסם ברבים, גם בערים כמו המבורג, קולות בזכות הגשמת הרעיון הציוני, כחבל הצלה מפני הרעות העלולות לבוא.

עקיבא ארנסט סימון 1899 - 1988

 .

הקהילות היהודיות בגרמניה היו מורכבות משני רבדים עיקריים. האחד של ילידי גרמניה מזה דורות, שהיו שקועים בהוויה הגרמנית ואף נטלו חלק בהנהגתה. הרובד השני היה של יהודים מהגרים ממזרח-אירופה שחייהם היו נתונים בטלטלה קיומית וערכית

 

 

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות